10 МИТА ЗА ХРАНАТА
10 МИТА ЗА ХРАНАТА
09 март, 2022 | Блог
ОТГОВОРИ НА ВИКТОРИНАТА „ДОКОЛКО ПОЗНАВАМЕ ХРАНАТА“
Според мен повечето от вас са отговорили погрешно. Мен са ме учили, че всичко гореизброено е вярно, и аз вярвах в това. Само че не е така. Трагедията е, че тези митове допринасят за нарастващия проблем със затлъстяването и хроничните болести. Целта на тази книга е да разграничи фактите от измислиците, да разбие митовете и да формулира истината относно това какво знаем, какво не знаем и какво да ядем, за да благоденстваме.
Както ще видите в отговорите, всички 10 твърдения са неверни.
1 .Овесената каша се рекламира като здравословна, защото триците, които съдържа, намаляват холестерола. Във версиите ѝ за микровълнова печка или за директна консумация обаче обикновено има цял тон захар. Не вярвайте на здравните съвети на етикета или съветите на АСА. Американската сърдечна асоциация получава 300 000 долара всеки път, когато някоя компания получи правото да сложи нейния печат на одобрение върху продукта си. Овесената каша повишава отделянето на инсулин и кръвна захар до критично високи нива, от което огладнявате още повече. Тя със сигурност не е полезна за сърцето и води до повишаване на телесното тегло. Самите овесени трици са добри, но не и бързата зърнена закуска от овесени трици. Груханият овес също не е кой знае колко по-добър.
2 .След десетилетията, през които трябваше да избягваме яйцата, защото ни втълпяваха, че холестеролът води до инфаркт, през 2015 г. Държавните хранителни препоръки официално ги оневиниха, като не успяха да намерят връзка между холестерола в храните и сърдечносъдовите заболявания. Сега вече яйцата са здравословна храна.
3 .Портокаловият сок в същността си е безалкохолно с няколко витамина. Чаша от 330 ml съдържа почти същото количество захар, каквото и една чаша с 330 ml кока-кола. Определено не е здравословна храна. Вместо сока изяжте няколко портокала.
4 .Десетилетия наред червеното месо беше злият герой, виновен за приема на наситени мазнини и причинител на сърдечносъдови заболявания. Оказа се, че нито месото, нито наситените мазнини са наш враг. Месото всъщност е чудесен източник на белтъчини и ключово важни хранителни вещества. Ще навлезем в по-големи подробности за месото и научните изследвания върху него във Втора част.
5 .Знаем коя е причината за затлъстяването. Това е инсулинът, хормонът, отговорен за складирането на мазнините. Когато започнете диета с малко мазнини, автоматично това означава, че ще приемате повече въглехидрати. Когато говорим за отслабване и сравняваме 53 изследвания при диети от двата типа – с високо и с ниско съдържание на мазнини, победител винаги е първата. Колкото повече мазнини и колкото по-малко въглехидрати, толкова повече тегло са загубили тестовите субекти. Не става дума за калориите, а за това как влияят върху метаболизма. Въглехидратите го забавят и улесняват натрупването на тегло. Мазнините ускоряват метаболизма и така се топи телесна мазнина.(Повече за ролята на мазнините за вашето здраве и превенцията на редица заболявания в книгата на д-р Хаймън „Яж мазнини и отслабвай“ . Забележка: Книгата не е в промоция)
6 .Безглутеновите преработени храни със сигурност не са здравословни. Те съдържат захар, различни високогликемични брашна, сгъстители и други добавки. Безглутеновите сладкиши и бисквити си остават сладкиши и бисквити. Има други страхотни безглутенови храни: авокадото, пилешкото месо, броколите и ябълките.
7.Отгледани сме с лъжата, че отслабването е въпрос на калории. Яжте по-малко, спортувайте повече. Хиляда калории от Pepsi са равни на хиляда калории от бадеми. Пълни глупости. Очевидно не е вярно, а и науката е доказала, че калории, които повишават кръвната захар и инсулина (захарта и нишестето) улесняват натрупването на тегло, а калориите, които не го правят, особено мазнините и зеленчуците, както и някои видове белтъци, всъщност ускоряват метаболизма.
8.Млякото и млечните продукти са перфектната храна, но само ако сте теле. Те не заздравяват костите и не ви предпазват от счупвания. В тях има над 60 естествени хормона, които могат да причинят рак и покачване на теглото. А обезмасленото мляко е още по-вредно. Чаша мляко е по-добре от чаша кола? Да. По-добра ли е от чаша вода? Не. Ще научите повече за рисковете и проблемите в резултат на консумирането на млечни продукти във Втора част.
9.Маслото е в забранения списък от десетилетия. Сега вече сме установили, че маргаринът и другите негови заместители убиват десетки хиляди свои консуматори всяка година. Оказва се, че не наситените мазнини са били наш враг през цялото това време и не се откриват никакви ефекти от тяхната консумация, които да водят до сърдечносъдови заболявания.
10 .Като изключим зехтина, останалите растителни мазнини (полиненаситени) са относително нов хранителен продукт. Извличането им е започнало в началото на 20. в., като консумацията им е нараснала хилядократно оттогава насам. Мазнините от зърнените култури (слънчоглед, соя, царевица и др.) са нестабилни, лесно се окисляват и предизвикват възпаления. Повечето от изследванията, които показват, че те са полезни, включват антивъзпалителните омега-3 мазнини (рибено масло, лен и орех). Ако погледнете само омега-6 мазнините (рафинирани растителни мазнини), ще откриете, че те повишават риска от възпаления, както и от сърдечносъдови заболявания.
Изчетете книгата до края ѝ, за да разберете коя част от нещата, които знаете за храната и обществените нагласи, приети за верни, всъщност са потенциално вредни митове. И може би най-важното е, че най-накрая ще можете да си отговорите на въпроса „Какво да ядем, по дяволите?“
д-р Марк Хаймън
Вашият коментар
Всички полета са задължителни. ИК „Кръгозор” ви моли да спазвате чистотата на българския език. Мнения с обидно или нецензурно съдържание няма да бъдат публикувани.