Във всеки ученик има заключено блестящо дете Част II
Във всеки ученик има заключено блестящо дете Част II
19 юни, 2024 | Всички новини & Блог
Организиране на училищата така, че да извличат
най-доброто у учениците
Опитът на Финландия
Част втора
Защо Финландия повече от 20 години е в челната тройка от резултатите на PISA? Продължаваме да споделяме с вас доказано успешните практики от тяхното образование, заели значително място в книгата на Адам Грант „Скритият потенциал“. И ето какво разказва той:
ДЕТСКАТА ИГРА: „Първо бях любопитен с какво е по-различен подходът на Финландия към началното образование, когато вниманието ми беше привлечено от остроумно заглавие. Статията „Веселите, неграмотни деца в детските градини на Финландия“ беше написана от американския начален учител Тим Уолкър, който станал жертва на прегаряне, след като не могъл да планира уроците си така, че да събудят интереса на учениците му. Съпругата му била от Финландия, затова решили да се установят там и да започнат отначало.
След като пристигнали в Хелзинки и намерил работа като учител, Тим влизал в различни класни стаи, за да добие представа как протичат часовете. Когато посетил държавна детска градина, не повярвал на очите си. Очаквал да види ученици, които седят на чиновете и попълват текстовете си с картинки, за да изградят познавателните си умения, като е в САЩ.
Но във Финландия било съвсем различно, както се убедил Тим. Децата в детските градини сядали на чиновете си, за да четат, пишат и смятат, само един ден седмично.
Много деца в детската градина все още не са развили речника си, за да разбират някои думи, или нямат широки познания, за да схващат изречения и да следят разкази. На този етап е по-добре децата да се учат да разлагат думи звуково, а не зрително. Но Финландия не забранява четенето в детската градина – ако учениците проявят интерес и готовност, то става част от индивидуалния им учебен план. Всеки час трае най-много 45 минути, последван от 15-минутно междучасие. Това е още една практика, която данни от изследвания подкрепят – известно е, че както и при възрастните кратките активни почивки засилват вниманието на децата и подобряват някои аспекти от ученето им.“
В ранното образование във Финландия времето на учениците минава предимно в игра. Различните дни от седмицата са посветени разнообразни дейности, като някои строели язовири или избирали да издигат крепостни стени, други се отдавали на рисуване или труд и техника, трети пеели и танцували. Според финландските преподаватели най-важният урок за децата е, че ученето е забавление. Финландското правителство настоява децата да играят, тъй като разбира, че играта подхранва любов към ученето. Тази ценност се развива най-добре в ранна възраст и в крайна сметка изгражда както по-добри познавателни умения, така и по-силни личностни качества.
ДА ОСТАНЕМ ЗАЕДНО: Другата важна съставка на отличната образователна система на Финландия е добре позната и на българското образование и вероятно е една от причините да се говори за миналите ни добре постижения – тя е да оставя учениците при един и същи учител. За децата във финландските начални училища е обичайно да имат един и същи преподавател на класа не само в две, а до шест поредни години, както за България са първите четири. Тази практика позволява на учителите да специализират не само в предметите, а и в учениците си. Ролята им се развива и от учители те стават наставници и съветници. Освен да ги запознават с новия учебен материал, преподавателите помагат на учениците да напреднат към постигането на целите им и да се справят със социални и психологически предизвикателства.
ПОЧИВКАТА: Отличителното във финландския училищен ден е не колко трае, а как е разпределен. В сравнение със САЩ учителите (и учениците) във Финландия имат един час повече почивка. Така учителите могат да планират уроци, да поставят оценки и да помагат на отделни ученици в редовните часове, без да им се налага да работят вечерта и през уикендите. Това е и нещо като ранна намеса за учители – ограничаването на изискванията и осигуряването на контрол предотвратяват прегаряне. Поддържането на прилива от енергия запазва хармоничната им страст към преподаването, която им помага да насърчават любов към ученето у възпитаниците си още от първия им ден в училище. Любовта към ученето процъфтява в среда, която е предназначена да помогне на учениците да открият и развият индивидуалните си интереси.
изготвена по книгата на Адам Грант
Вашият коментар
Всички полета са задължителни. ИК „Кръгозор” ви моли да спазвате чистотата на българския език. Мнения с обидно или нецензурно съдържание няма да бъдат публикувани.