Как климатът формира храната ни
Как климатът формира храната ни
14 май, 2025 | Блог
Ечемикът и пшеницата са одомашнени по едно и също време от неолитния човек в района на Плодородния полумесец. Ечемикът е по-издръжливият братовчед на пшеницата, способен да расте при по-студен и влажен климат и върху по-бедни почви. Както пшеницата, така и ечемикът се разпространява извън Плодородния полумесец. Когато преди около 3000 пр.н.е. първите фермери във Великобритания са ударени от климатични промени, които донасят по-студен и влажен климат, пшеницата страда, а ечемикът не. Тази по-издръжлива житна култура става основна, особено в северните острови на Шотландия.
Ако разгледаме традициите, свързани с пекарството в Западна и Северна Европа, ще видим (и вкусим) как климатът е формирал храната. Основно правило е, че колкото по на север се отива в Европа, толкова по-плосък е хлябът. В местата с много слънце и дълги горещи лета е възможно да се отглежда хлебна пшеница, която е с по-високо съдържание на глутен. Той придава по-голяма еластичност на тестото по време на месене, а уловените в него мехурчета позволяват то да бухне и да се превърне в пухкав хляб. В по-студените северни райони с по-малкото количество светлина се предпочитат ечемик, ръж и овес. Тези зърнени култури имат различен химичен състав и по-ниски нива на глутен, поради което в местата, където се отглеждат традиционно, хлябовете не са бухнали, а плоски. В Южна Швеция например има повече култура, свързана с пшеницата и хлябът е бухнал, докато пекарите в Северна Швеция, където се отглежда ечемик, правят плосък хляб и печени крекери (knäckebröd). На островите Оркни текстурата и ароматът на ечемика беър намират отражение в традиционните рецепти и готвене. Важна храна тук е мекият, подобен на бисквити, плосък хляб (bannocks), който се пече върху печката.
Из „Изчезващите храни“ от Дан Саладино
Вашият коментар
Всички полета са задължителни. ИК „Кръгозор” ви моли да спазвате чистотата на българския език. Мнения с обидно или нецензурно съдържание няма да бъдат публикувани.